“Ako je Pariz grad ljubavi, onda je Barcelona grad života”, takav sam naslov predložila za ovaj blog jer toliko volim ovaj grad. Peti odlazak u Barcelonu potvrdio mi je da bi šesti odlazak mogao rezultirati jednosmjernom kartom. (I wish).
Barcelona je grad u koji se obožavam vraćati i u kojem svaki put osjećam pripadnost, ali i želju da ostanem vidjeti kako je to buditi se tamo svakog dana. Dok se to ne dogodi malo ću vam ispričati svoje doživljaje ovog grada. Čini mi se da se u Barceloni baš dobro živi, iako svatko od nas ima drugačiji pojam dobroga života.
Ono što se meni sviđa u Barceloni je njihova klima, sunce, more, palme, energija, arhitektura, što je svaki kutak tako zanimljiv, gradska povezanost, umjetnost gdje god pogledaš, kreativci, što se više vozi biciklima, zelenilo, zelenilo, zelenilo, biljke i gusta drveća po avenijama i uskim uličicama, opuštenost, riblji meni, muzika, život na ulici. I mojito naravno.
Upravo tako izgledaju dani u Barceloni. Sunce koje je tamo cijele godine puni ljude tom pozitivnom, “mogu sve” energijom. Uz zrake sunca dolaze i zvukovi ulične gitare koji ti sasvim običan dan pretvore u pjesmu. Kad zapuše povjetarac pa naleti miris mora i pitanje Indijca, ‘cerveza o mojito?’ dođe ti da ga zagrliš jer te piva pronašla taman kad ti je jedino ona falila.
Puno je takvih malih trenutaka na putovanjima koji na kraju ispadnu najveći i kojih se često sjetiš dok hodaš zagrebačkim ulicama. Iako moram pohvaliti Zagreb u posljednje vrijeme jer se osjećam kao da uopće nisam u Zagrebu. Sve manje imam potrebu odlaziti kada je Zagreb postao hedonizam ne samo za turiste već i za nas domaće.
Otputovati na odmor u Barcelonu i nije toliko skupa investicija obzirom da se mogu pronaći i povratne direktne aviokarte oko 100 eura iz Zagreba, samo treba pratiti akcije koje se tu i tamo pojave. Za one koji su u Splitu i okolici, također postoje i direktne linije Split- Barcelona.
Cijene u supermarketu su po mojoj procjeni jeftinije nego kod nas, a posebno cijene voća, povrća, kruha i pive. U restoranima i barovima, malkice su skuplje nego u Hrvatskoj iako s povećanjem cijena kod nas, možda su već sad i jednake. Prijevoz je također jeftin jer za 10 eura možete dobiti 10 vožnji u metrou ili busu. To znači da i do aerodroma možete doći za 1 euro. Pa gdje toga ima?
Kupite odmah karticu za 10 vožnji te ju iskoristite i za aerodrom. Barcelonu možete i pješke obići ako se dobro organizirate. Taksi također nije skup, a bicikl je možda najefikasnije prijevozno sredstvo za Barcelonu. Što se tiče turističkih atrakcija, ulaznice su jako skupe jer je Barcelona puna turista kroz cijelu godinu. Ipak, najbolje su stvari besplatne.
Šetnja po plaži Barceloneti, pogled s obližnje planine Tibidabo, fontane na Montjuicu, pogled s ulice na kuće Gaudija, Sagrada Familija također izvana, ležanje ispod palme u parku Ciutadella, ulični koncerti…
Svakako se isplati i uložiti u kulturno uzdizanje pa ući u park Guell i napraviti si razglednicu iz Barcelone s kultne mozaik klupice s pogledom na Barcu. Postoji i kombinacija karte za park i 3D kina gdje možete pogledati film o genijalcu i arhitektu Antoni Gaudiju te se približiti njegovom stvaralaštvu. Gaudi je zanimljiv lik te prije puta malo pročitajte o njemu kako bi se približili i samoj Barceloni.
Glavna i najpopularnija ulica je La Rambla, meni osobno najmanje zanimljiva i koju je dovoljno vidjeti jedanput. Tamo ćete vidjeti samo izgubljene turiste, restorane za turiste, a niti malo one Barcelone o kojoj ovdje pričam. Tamo pripazite i na torbu, tj novčanik držite uz sebe jer su krađe tamo najčešće. Ono što je zanimljivo je zapravo u blizini La Ramble, a to su četvrti Raval, Gothic i Born te obavezna posjeta tržnici La Boqueria koja se nalazi u blizini Plaze Catalunye, a ulazite u nju s La Ramble.
Dobro je odmah ujutro ići na tržnicu da probate kojekakve egzotične smoothije i svježe cijeđene sokove za 1 euro. A možete i kupiti voće za popodnevni piknik ili čak pojesti pržene lignje,škampe ili nešto drugo u ponudi, poput pršuta to-go. La Boqueria je prepuna turista, pa ako baš želite alternativu onda je to druga tržnica Santa Caterina u kvartu El Born.
Nakon što ste posjetili tržnicu/ Boqueriu možete produžiti šetajući po boemskom kvartu Raval koji je tik kraj tržnice. Govore da je to loš i opasan kvart, ali meni je bio poprilično zanimljiv te mi je najdraže chillati ispred muzeja suvremene umjetnosti MACBA i gledati kako ekipa izvodi trikove na skejtu, druži se, sluša muziku, chilla. Zanimljivi su i second hand dućani i barovi koju su više-manje hipsterski. Može se primjetiti da je i u tom dijelu grada više ponude za vegeterijance gdje se nalaze mali restorani sa zdravom ponudom. U tom kvartu se nalaze i prostitutke.
Vidljivo je manje turista, a u Ravalu zapravo najviše žive imigranti koji su se davnih dana doselili.
Iz Ravala se možete prebaciti do gotičke četvrti tako što ćete se vratiti nazad na La Ramblu i preći na drugu stranu gdje se ta četvrt nalazi. To je najstariji i povijesni dio grada gdje možete prošetati i razgledati gotičku katedralu i ostale znamenitosti na koje ćete putem naletjeti.
El Born je presladak i jedan od dražesnijih kvartova kao Raval i Gracia. Kroz njega isto možete prošetati, ali najbolje je zadržati se u nekim od restorančića ili simpatičnih barova, zaviriti u manje dizajnerske dućančiće, možete otići i u muzej čokolade ili čak muzej Picassa. Muzej možete posjetiti besplatno nedjeljom, ali se pripremite na ogromnu gužvu. U Bornu nemate ništa posebno turistički za vidjeti, ali za osjetiti da.
Nakon što ste istražili uličice Barcelone, vrijeme je da posjetite parkove koji su WOW. Park Ciutadella je jedan od njih koji je u samom centru grada i u blizini plaže Barcelonete. Besplatan je za razliku od parka Guell. Idealan je za piknik ispod palme, sunčanje, šetnjicu, vožnju brodićem po jezeru koji možete iznajmiti.
Zanimljiv park sam po sebi u kojem su još zanimljiviji ljudi koji znaju kako uživat u životu i samome sebi. Promatrajte ljude koji se zabavljaju crtajući, svirajući gitaru, žongliraju, vježbaju na slacklineu.
Ako vam je od zelene boje draža ona plava, imate 10 minuta do plaže dugačke četiri kilometra. Tamo možete nastaviti se izležavati, ali možete biti i aktivni pa se provozati biciklom, skejtom, rolama ili jednostavno prošetati uz vjetar i miris mora.
Na Barceloneti ima puno uvaljivača tako da dok vam pijesak bude smetao, smetat će vam još više prodavači. Meni najdraže su ženskice koje nikad ne mogu odbiti, a to su one koje masiraju leđa na plaži za 5 eura.
Nakon što završite s Barcelonetom prepunom palmi i pjeska, preporuka je nakon zalaska sunca otići u restoran La Bitacora. Maleni restorančić u kojem smo manje više uvijek čekali u redu tako da nemojte doći pregladni. Najbolje je da svatko naruči nekoliko različitih porcija (TAPAS) te međusobno jedete zajedno kao što to rade Katalonci.
Gracia(s). Meni je u Barceloni sve najdraže, ali u Graciji sam se nekako uvijek dobro zabavila. Četvrt koja je malo udaljena od donjeg i glavnog dijela Barcelone, a koja je prepuna umjetnosti genija Gaudija. Antoni Gaudí je arhitekt koji je pripadao modernizmu (Art Nouveau) i bio poznat po jedinstvenom stilu i izrazito individualističkom dizajnu.
Spomenimo samo neke: Veličanstvena bazilika Svete obitelji Sagrada Familija (ulaz 15 eura) neka se nađe na vašem istraživačkom potezu po Graciji. Ovo remek djelo ne valja mimoići unatoč stalnoj gužvi (karte možete kupiti online i izbjeći gužvu!), jer će vas unutrašnjost ostaviti bez daha jednako kao i vanjština. Bazilika još nije dovršena!
Nakon Sagrade nastavite prema Passeig de Gracia kako bi vidjeli onu “iskrivljenu zgradu” Casu Batllo (ulaz 24 eur, gore na fotki gdje skačem) te nedaleko jednako zanimljivu Casa Milu, tzv. La Pedreru (ulaz 22 eur). Najbolje je da karte kupite online. Prelazi li vaš budžet iznos za ulaznice, izvana je također sve navedeno spektakularno.
Park Guell se također nalazi u ovoj četvrti ga ne zaboravite posjetiti. To je onaj park s keramičkim pločicama s kojeg puca pogled na grad, a kojeg ste stoput vidjeli na fotografijama Barcelone. Kada dođete u Guell nemojte samo otići do poznate klupice za fotografiranje, već ga malo bolje istražite, oduševit će vas genijalna i neobična gradnja.
Kad ste završili s turističkim atrakcijama, vrijeme je da otkrijete čari Barcelone u uličicama Gracije, njezinim malim trgovima, barovima, dućanima. Navečer su trgovi prepuni ekipe koja sjedi na podu i u okolnim barovima te se druže i sviraju gitare. Zamislite Cvjetni trg u Zagrebu prepun mladih ljudi. Meni se od svega to najviše svidjelo. Osjećala sam se kao turist jer ih tamo gotovo nema pa si u manjini. Fora je biti u Graciji jer je lokalna atmosfera.
Najširi te najviši pogled na Barcu vidjet ćete upravo s ove planine Tibidabo gdje se nalazi i ogromni lunapark. Do vrha se možete popesti pješice ako imate dosta vremena. U slučaju da vam se žuri onda imate metro, uspinjaču i bus do samoga vrha.
Gore možete napraviti piknik, provozati se na ringišpilu, pojest fini sladoled. Idealno ako idete s djecom, ali zabavit će se sve generacije. Nije toliko daleko od Gracije, pa najbolje je posjetiti kada ste već na tom dijelu grada. Fotke bolje opisuju ovo fantastično mjesto.
Drugi pogled nalazi se na brdu Montjuic, koji je odmah do centra grada. Do samog vrha mi smo išli pješice, ali imate i druge opcije, javni prijevoz ili sa žičarom. Osim pogleda možete razgledati gdje su u ‘92 bile Olimpijske igre te dvorac na samom vrhu kao i muzej Joana Mire. Montjuic je zanimljivo brdašce s puno zelenila, palmi i pogleda na more te na sami grad.
Kada se spuštate prema luci s Montjuica možete otići do poznatih fontana koje imaju show svaku večer od četvrtka do nedjelje tijekom proljeća. Bude jako puno ljudi, tako da si probajte naći dobro mjesto. :) (provjeriti kada su točno jer se raspored mijenja, fontane su besplatne.) Nakon što posjetite Barcelonu prvi put i obiđete sve turističke atrakcije, vaš svaki sljedeći put bit će potpuni hedonizam bez trčkaranja od točke A do točke B.
Svakako bi vam savjetovala da u Barceloni ne putujete na taj način jer upravo je najzanimljivije sve između. Super je to što je svaki ugao zanimljiv i ako se izgubite i bacite kartu, uvijek ćete pronaći nešto što trebate vidjeti.
Čuvajte svakako svoje torbe i vrijedne stvari jer u Barceloni kradu više nego u ostalim europskim gradovima. Meni je u metrou čovjek besramno gurnuo ruku u torbi i kopao po njoj. Od šoka nisam znala kako reagirati jer mi se to prvi put tada dogodilo. Sva sreća nisam imala ništa što bi ga razveselilo.
Probajte što više šetati, a što manje biti pod zemljom u metrou. Izbjegavajte restorane na La Rambli jer oni kvalitetniji i jeftiniji su uvijek zavučeni u uličicama.
Što se noćnog života tiče, nisam istraživala nikad noćne klubove već smo uvijek zabavnu pronašli na ulici, trgovim ili u barovima, ali prijatelji kažu da je Razzmatazz glavni klub. U samom centru kod La Ramble također ima noćnih klubova kao i na Barceloneti. Od hrane probati svako njihove krumpiriće PATATAS BRAVAS, njihov pršut, paellu, vino, mojito…
Barcelona je grad čistog užitka i vjerujem da će vam se svidjeti. Najbolje vrijeme za posjet je definitivno proljeće kao i za većinu destinacija iako bi ja u Barcelonu išla kad god.
Isplaniraj svoje putovanje iz snova već danas i javi nam se, a naši agenti za putovanja će ti pomoći pronaći najbolju ponudu.
Jesi li avanturistički putnik ili svakodnevni putnik? U svakom slučaju za tebe pripremamo ažurne, zanimljive i korisne putničke informacije koje isporučujemo u tvoj virtualni poštanski sandučić svaki tjedan. Prijavi se i ostvari 10 % popusta na neke od naših produkata!
Prijava na e-novosti