Za Kanare znaju svi, ali uglavnom se priča o Tenefirima za obitelji ili pak Fuerteventuri ako ste surfer. Putovanje na Lanzarote nitko baš nije spominjao, uvijek je u razgovorima ostajao sa strane. I neka je, jer kad smo ga mi posjetili bilo je malo ljudi, a puno prostora samo za nas.
Lani smo se prvi put odlučili otići na toplu zimsku destinaciju s malim djetetom. Htjeli smo neku bližu destinaciju jer nam se nikako nije sviđala ideja leta od 12 ili više sati do neke egzotike. Između putovanja u Egipat i Kanara, odabrali smo Kanare. I oduševili se!
Upravo jer nisam očekivala ništa i jer sam o Lanzaroteu zapravo jako malo toga prije čula, baš kao i moj suprug, otok nas je „izbacio iz cipela.“ I to svojom jednostavnošću.
Prvo što primijetite kad vozite otokom jesu bijele kuće. Posvuda su samo bijele kuće. Nema nekog „kreativca“ koji bi, kao kod nas na hrvatskoj obali, obojao kuću u rozu ili limun žutu boju da se malo istakne.
Nema nikakvih posebnih građevinskih tvorevina koje bi na sebe privlačile pažnju, nema neonskih reklama, billboardova uz cestu, plastičnih ukrasa i ostalog prigodnog šarenila koji mame turiste - jer sve je ovdje podređeno prirodi. Fascinantnoj, goloj, surovoj, bodljikavoj i pješčanoj prirodi. Čak i u srcu turističkog naselja!
Drugo što primijetite jest golotinja otoka. Kao da je netko prirodi skinuo odjeću.
Nema baš vegetacije. Tu i tamo nabasate na stabla palme, položene vinograde i kaktuse, ali to je to. Lanzarote je, naime, otok vulkanskog podrijetla, a posljednja erupcija bila je relativno nedavno – prije 200-ak godina- kada je većinu otoka prekrila lava s više od 300 kratera. Zato Lanzarote izgleda pomalo kao površina Mjeseca.
A na toj površini izbijaju neke divote.
Zeleno jezero tik do mora, "junior" jezero koje izgleda kao srce iz određenog kuta, gejziri, crne plaže i crvene planine.
Kakva fantastična priroda! Cijelo vrijeme smo se čudili iznenađenjima koje ti Lanzarote pruža. I koji su uglavnom skriveni s ceste.
Za Lanzarote ti treba auto. Inače teško da ćete nešto vidjeti, jer je javni prijevoz, kako su nam i sami lokalci rekli, „neobičan“. Ukratko, ne računajte na njega. Najam auta nije skup, baš kao ni smještaj.
Unajmili smo trosobnu kuću s grijanim bazenom u Playa Blanci za cijenu običnog apartmana na Jadranu (170 eura/noć), a najam auta nas je za tjedan dana došao manje od 200 eura, s uključenim osiguranjem! Ok, bio je stvarno malen automobil, no dovoljan za naše potrebe tih tjedan dana odmora.
Naravno da smo se i kupali. Tih tjedan dana temperatura je bilo između 25 i 27 stupnjeva Celzijusa.
Iako smo se malo bojali hladnog oceana usred zime, pješčana i stijenama zaklonjena Playa Papagayo ispala je pun pogodak – bez vjetra, s toplim morem. Tamo je palo kupanje podno vulkana u Atlantskom oceanu. Bilo nam je toliko vruće da smo čak doživjeli i laganu sunčanicu.
Playa Papagayo je dio Nacionalnog parka, upad se plaća 3 eura po autu pa makadamom do ove divote od plaže (a i pored nje je par sličnih). Imate sa strane još plaža, ali nisu tako dobro zaklonjene pa pazite na koju stranu skrećete. Inače bi vas vjetar mogao otpuhati.
Iznad same plaže nalazi se restoran gdje možete ručati (i pripremite se za red, čak i zimi).
Kad ste na Lanzaroteu, postoji nekoliko mjesta koje je potpisao César Manrique Cabrera, španjolski umjetnik, kipar i aktivist za prirodu s ovog otoka.
Obišli smo njegova dva arhitektonsko-umjetnička djela Vrt kaktusa i Jameos de Aqua.
Jameos del Aqua je mjesto koje sam nazvala Karibi na Kanarima.
Ovo umjetno jezero je zapravo umjetničko jezero. Prije 4000 godina erupcija vulkana stvorila je na sjeveru otoka lavinu cijev dugu čak 6 kilometra. S vremenom su se određeni dijelovi cijevi urušili i napravili rupe poznate kao "Jameos". César Manrique je te rupe pretvorio u vrtove, bazen, muzej, auditorij i restoran.
Preporuka: ulaznice kupite online jer ćete tako izbjeći čekanje u redu od 30 pa do 60 minuta.
Vrtovi kaktusa ili Cactus Garden je mene najviše oduševio.
S ceste jako dobro skriven ogromnim zidovima napuštenog kamenoloma, ovaj vrt skriva 450 vrta i ukupno 4500 kaktusa iz cijelog svijeta.
César Manrique iskoristio je oblik amfiteatra i u njemu stvorio oazu zaštićenu od vjetra, zbog čega kaktusi i uspijevaju.
Iznad kaktusa uzdiže se predivna vjetrenjača koja mami na fotografiranje. A u njezinom podnožju možete popiti piće ili pojesti neko jelo s kaktusom.
Mi smo probali okruglice od kaktusa i burger od kaktusa koji je, iskreno, bio meh. Kako bismo mi Dalmatinci rekli „ni šušta, ni gušta“. Ali malena se tog burgera sjeća i nakon godine dana zato jer je bio neobičan – od kaktusa.
Nažalost, nismo uspjeli vidjeti svih 8 radova ovog umjetnika, a meni je najviše žao što smo bili lijeni i nismo otišli do LagOmara, kuće Omara Sharifa izgrađene u kamenolomu s prirodnim tunelima i špiljama.
Osmislio ga je César Manrique, a dizajnirao Jesús Soto. Kad je 1970-ih Omar Sharif došao na Lanzarote snimati film „Tajanstveni otok“, kupio je kuću koja je danas muzej.
Što još nismo vidjeli ili radili?
Planirali smo ići brodom na izlet promatrati dupine i kitove, no to su nam otkazali u posljednji čas, a nismo išli ni na neke druge turističke ture kao što su jahanje konja po plaži, jahanje deva, vožnja quadom po dinama… Rekli smo da ćemo se vratiti pa da ostavimo nešto za idući put.
Od tipičnih turističkih mjesta za djecu išli smo samo u Rancho Texas. Sva su djeca uživala u showu s morskim lavovima te kasnije u showu orlovima i sokolima. Nakon razgledavanja životinja, među kojima su i ružičasti plamenci, slijedilo je kupanje na bazenu. No bazen je bilo ipak prehladan pa smo nakon sat vremena radije zaputili kući.
Moram priznati da je posjet ovom ranču bio najlošije iskustvo na otoku. Nije fascinirao kao ostatak otoka, takvo što možete doživjeti na gro lokacija.
Sve u svemu, od Lanzarotea nismo ništa očekivali, a dobili smo puno. Puno odmora prije svega. Sve je bilo tako čisto, uredno, bez zamornih reklama, golemih trgovačkih centara, neurednih smetlišta. Baš za mentalni odmor.
Isplaniraj svoje putovanje iz snova već danas i javi nam se, a naši agenti za putovanja će ti pomoći pronaći najbolju ponudu.
Jesi li avanturistički putnik ili svakodnevni putnik? U svakom slučaju za tebe pripremamo ažurne, zanimljive i korisne putničke informacije koje isporučujemo u tvoj virtualni poštanski sandučić svaki tjedan. Prijavi se i ostvari 10 % popusta na neke od naših produkata!
Prijava na e-novosti